Doda wygrała z Polską po raz drugi w Strasburgu
Strona Główna > Doda górą! Artystka wygrała po raz drugi z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Doda górą! Artystka wygrała po raz drugi z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

O tej sprawie było głośno już od ponad 10 lat. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że prawa Dody do wolności wypowiedzi, która została skazana za bluźnierstwo 10 lat temu, zostały naruszone. Doda skomentowała wyrok Trybunału w bardzo wymowny sposób.

Doda wygrała w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że skazanie za bluźnierstwo Doroty Rabczewskiej i za obrazę uczuć chrześcijan naruszyło jej prawo do wolności wypowiedzi, orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sąd ten uznał, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. I instancja przyznała jej odszkodowanie, jednak sprawa trafiła do II instancji, która podtrzymała właśnie wcześniejszy wyrok. Polska ma zapłacić Dodzie 10 tys. euro (ok. 47 tys. zł).

Doda tak skomentowała wyrok Trybunału:

W piątek do kancelarii mecenasa Dariusza Raczkiewicza doszło pismo ostatecznie rozstrzygające 14 letnią walkę o wolność słowa.WYGRAŁAM.Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Trybunał uznał,że skazanie mnie przez Polskie sądy za obrazę uczuć religijnych było w istocie naruszeniem art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka, gwarantującego prawo do wyrażania opinii.W 2009 roku (!!!) udzieliłam wywiadu „Dziennikowi”, w którym byłam pytana o swój stosunek do religii.Stwierdziłam,że wychowywałam się w wierzącej rodzinie oraz że sama wierze w istnienie siły wyższej.Uważam też, że biblijne przesłanie ma pewną wartość, ale mimo wszystko rzeczy tam opisane nie są zgodne z naukowym obrazem świata.W związku z tym „bardziej wierze w dinozaury niż w Biblię „, ponieważ „ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący ichniejsze zioła”.Po tym wywiadzie pojawił się sympatyczny donos do prokuratury od szefa Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami 🤦🏼‍♀️ który potem wycofał się ze swojego spontanicznego odruchu ale mimo to skutkowało to Zarzutem naruszenie art. 196 kodeksu karnego, czyli obrazą uczuć religijnych.🤦🏼‍♀️W 2012 Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia prawomocnie skazał mnie na 5 tysięcy złotych grzywny(nie zapominajmy o kilkunastu tysiącach dla prawników )oraz robiąc z sali rozpraw istne polowanie na czarownicę ,podkręcał publiczny lincz,podczas którego wyzywano mnie od satanistek,doprowadzając moja ś.p babcie prawie do zawału.Stwierdzając, że moje słowa o Biblii były celowo prześmiewcze i obliczone na zaszokowanie opinii publicznej przez lata wmawiano mi wrogość do katolików wyciągając wobec mnie konsekwencje również w pracy 😳podczas gdy mój stosunek jest i był taki sam jak do każdej innej religii.

W tym samym roku skierowałam skargę do Trybunału Konstytucyjnego, wskazując, że art. 196 kk w nieproporcjonalny sposób ogranicza moje prawo do wypowiedzi.W 2015 TK orzekł, że przepisy są zgodne z Konstytucją, ponieważ że penalizacja obrazy uczuć religijnych jest wręcz konieczna w państwie demokratycznym. Aha🤷‍♀️wniosłam zatem skargę do Trybunału w Strasburgu.ETPCz ogłosił swój wyrok dopiero po 10 latach! „Grupa religijna musi tolerować zaprzeczanie przez innych ich przekonań religijnych.Rabczewska nie rościła sobie prawa do rozstrzygania naukowego i ostatecznego kwestii religii, tylko dzieliła się swoją prywatną perspektywą,zwracając się do odbiorców językiem zgodnym z jej stylem komunikacji,celowo frywolnym i kolorowym”.Wreszcie, Trybunał orzekł, że polskie sądy nie dokonały oceny szerszego kontekstu wypowiedzi piosenkarki i nie zrównoważyły starannie jej prawa do wolności wypowiedzi z prawami innych osób do ochrony ich uczuć religijnych.Stwierdzono wprost, że „badane wyrażenia nie stanowiły niewłaściwego lub obraźliwego ataku na obiekt kultu religijnego, mogącego podżegać do nietolerancji religijnej lub naruszać ducha tolerancji, który jest jedną z podstaw społeczeństwa demokratycznego”.

W związku z tym stwierdzono naruszenie art. 10 Konwencji i konieczność wypłacenia 10 tys euro odszkodowania.Polski rząd się odwołał ,w piątek 24.02.2023 zapadł wyrok 2 instancji podtrzymujący całkowicie ten pierwszy.KROPKA.Czy jest to powód do radości?I tak i nie.Tak -bo JEST TO WYDARZENIE bezprecedensowe , znowu zapisuje się w historii🤯Ciesze się ze dołożyłam nie cegiełkę,a kawał ściany do budowania WOLNOŚCI słowa (pamietajcie jednak by używać go mądrze i dobrze). TAK-bo charakter człowieka poznaje sie po konsekewncji długo po tym jak opadnie zapał.14 lat to szmat czasu ,zwłaszcza że każdy na moim miejscu machnął by ręką. ALE NIE JA.Czy mam satysfakcję?Nie. Nikt mi nie cofnie tych nerwów ,kalumni , wmawiania ,włóczenia po sądach i zmarnowanego czasu,który wolałabym poświecić jako młoda dziewczyna na muzykę. Nie bo szybko nauczyłam się ,ze jak jesteś na topie to każdy jest twoim przyjacielem chcąc niestandardowego wywiadu.Lecz gdy WSZYSCY odwracają się od ciebie to zostajesz sama. Zwlaszcza nie dostaniesz wsparcia od tych ktorzy na tym wywiadzie się wybili. Rada dla młodych -nie dajcie sie wyciskać jak cytrynę. Myślcie o sobie. Bo summa Summarum w show-biznesie nikomu na nikim nie zależy -tylko tytul się liczy.🫥Kocham swój kraj i przykro mi ze zostałam do tego zmuszona. Jest to gorzkie zwycięstwo. Dziękuje mojemu mecenasowi Dariuszowi Raczkiewiczowi za efektywną i niezwykle konsekwentną wieloletnią prace.

Doda: „Biblię napisał ktoś napruty winem i palący jakieś zioła”

W 2009 roku Doda udzieliła wywiadu, w którym powiedziała, że „trudno jest wierzyć” w Biblii. Niedługo po tej rozmowie trafiło zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Wierzę w to, co jest. W to, co przyniosła nam nasza matka Ziemia podczas wykopalisk, są na to dowody. Ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś tam napruty winem i palący jakieś zioła.

Dorota Rabczewska została skazana za te słowa w styczniu 2012 roku. Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów ukarał ją wówczas karą grzywny w wysokości 5 tys. złotych. Artystka odwoływała się od tego wyroku, jednak został on podtrzymany. W 2016 roku Doda złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego, którą bardzo szybko odrzucono. Przypominamy, że za obrazę uczuć religijnych w Polsce grożą nawet dwa lata więzienia.

Polecamy również: