Licytacja pamiątek po Freddiem Mercurym. Fortepian artysty sprzedano za miliony! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Licytacja pamiątek po Freddiem Mercurym. Fortepian artysty sprzedano za miliony!

Licytacja pamiątek po Freddiem Mercurym. Fortepian artysty sprzedano za miliony!

W londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s odbyła się licytacja ponad tysiąca przedmiotów, jakie pozostawił po sobie wokalista grupy Queen, Freddie Mercury. Wśród wystawionych na sprzedaż pamiątek znalazły się między innymi kostiumy, meble i obrazy artysty, a także rękopisy przebojów zespołu. Część zysku z licytacji zostanie przekazana fundacji zajmującej się walką z AIDS.

Queen bez wątpienia należy do grona najbardziej legendarnych zespołów wszechczasów. Grupa powstała w 1970 roku, a w jej skład wchodziło czterech członków: John Deacon, Brian May, Freddie Mercury oraz Roger Taylor. Popularność przyniósł im utwór „Bohemian Rhapsody”, uznawany dziś za jeden z najlepszych kawałków w historii rocka.

W ciągu ponad pięćdziesięciu lat kariery zespół sprzedał ponad 130 milionów płyt. Mimo przedwczesnej śmierci wokalisty formacja kontynuowała działalność. Od 2012 muzycy współpracują z amerykańskim piosenkarzem i autorem tekstów, Adamem Lambertem, z którym koncertują pod szyldem Queen + Adam Lambert.

Zobacz także: Beyoncé skończyła 42 lata. To ona zaśpiewała specjalnie dla niej!

Freddie Mercury – legenda świata muzyki

Freddie Mercury od początku uchodził za lidera grupy, choć sam nie utożsamiał się z tą rolą. Choć prywatnie pozostawał nieśmiały i tajemniczy, na scenie tryskał energią i zawsze skupiał na sobie uwagę publiczności, dzięki czemu do dziś uchodzi za jednego z najlepszych showmanów w historii muzyki rockowej.

Farrokh Bulsara, bo tak naprawdę nazywał się piosenkarz, urodził się 5 września 1946 w Zanzibarze. Jest autorem wielu przebojów grupy Queen, takich jak „Somebody to Love”, „Killer Queen”, „We Are the Champions”, „Bohemian Rhapsody” czy „Crazy Little Thing Called Love”. Artysta wydał również dwa krążki solowe: „Mr. Bad Guy” oraz „Barcelona”. Wokalista zmarł w wieku 45 lat.

Licytacja pamiątek po Freddiem Mercurym

6 września londyński dom aukcyjny Sotheby’s przeprowadził licytację blisko 1500 pamiątek, które pozostawił po sobie Freddie Mercury. Przedmioty pochodzą z Garden Lodge – londyńskiego domu piosenkarza, w którym spędził ostatnie lata swojego życia.

Na aukcje zostały wystawione kostiumy artysty, notatki i rękopisy utworów zespołu Queen – między innymi hitu „Bohemian Rhapsody”, który osiągnął cenę ponad 7 milionów złotych – a także elementy wystroju posiadłości, takie jak obrazy, lampy i wazony, oraz drzwi z domu wokalisty, pokryte graffiti namalowanym przez fanów, sprzedane za ponad 2 miliony złotych. Jedną z najdroższych pamiątek był fortepian artysty, wylicytowany za ponad 9 milionów złotych. Część zysku z aukcji zostanie przekazana fundacji Eltona Johna, zajmującej się walką z AIDS oraz prowadzeniem profilaktyki przeciwko zakażeniu wirusem HIV.

Zobacz także: Gwiazdor „M jak miłość” sprzedaje rodzinną pamiątkę. Ma niezwykle ważny powód

Brian May o aukcjach – „Nie mogę na to patrzeć”

Nie wszystkim spodobał się pomysł przekazania rzeczy wokalisty zespołu Queen na licytację. Głos w tej sprawie zabrał gitarzysta grupy, Brian May. We wpisie zamieszczonym na swoim koncie na Instagramie muzyk podzielił się swoimi odczuciami w związku z przeprowadzanymi aukcjami. Jak wyznał, wyjątkowo dużo myśli ostatnio o zmarłym przyjacielu i ubolewa nad sprzedażą pamiątek po nim:

„Jutro […] najbardziej osobiste rzeczy Freddiego oraz zapiski, które były częścią tego, co łączyło nas przez tyle lat, pójdą pod młotek. Wszystko zostanie zburzone na rzecz licytanta, który zaoferuje najwyższą cenę i rozproszone na zawsze. Nie mogę na to patrzeć. Dla nas, jego najbliższych przyjaciół i rodziny, jest to zbyt smutne” – napisał Brian May.

Zobacz także: Wzruszające wykonanie „Born This Way” Lady Gagi. To im zadedykowała piosenkę