Włącz radio

Kolejny zakaz dla kierowców! Polscy posłowie składają pismo

2 min. czytania
12.07.2024 13:14
Zareaguj Reakcja

Muzyka towarzyszy prawdopodobnie większości kierowców. Pojawiły się jednak doniesienia, że już wkrótce legalne będzie wyłącznie słuchanie jej do określonej głośności. Powód przedstawiło dwóch polskich posłów.

|
fot. Czy Sejm zakaże głośnego słuchania muzyki podczas jazdy samochodem? ( Pixabay, Tobias Tullius/CC BY-SA 3.0 pl, Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej)

Jak informuje TVN24BiS, na pomysł zakazania głośnego słuchania muzyki wpadli Anna Gembicka (PiS) i Jarosław Sachajko (Kukiz '15). Posłowie zdecydowali się na złożenie do szefa MSWiA interpelacji ws. wprowadzenia nowego prawa.

Rozwiąż quiz muzyczny. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Muzyka w samochodzie już tylko cicho?

Zgodnie z argumentacją pary posłów, głośna muzyka niesie za sobą zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Osoba, która ustawia dźwięk na wysokim poziomie, może stracić czujność lub nie usłyszeć ważnych sygnałów dźwiękowych z otoczenia.

[...] Może prowadzić do uzasadnionego niepokoju o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. [...] Okazuje się bowiem, że fale dźwiękowe płynące z rozkręconego do maksymalnych wartości głośnika, dosłownie uderzające kierowcę po uszach, sprawiają, że zupełnie nie słyszy on tego, co się dzieje w otoczeniu prowadzonego przez niego pojazdu – argumentowali posłowie w interpelacji (TVN24BiS).

Zobacz także: Tę balladę wykonało ponad 700 artystów! Tylko jego wersja trafiła na sam szczyt

Anna Gembicka i Jarosław Sachajko nie poprzestali na złożeniu interpelacji. Posłowie oficjalnie poprosili MSWiA o przekazanie im danych statystycznych z 2018 roku. Dotyczą one sytuacji, gdy kierowcy słyszeli pouczenia lub otrzymywali mandaty za zbyt głośne słuchanie muzyki. W dokumentach znajdą się zarówno przypadki na drodze, jak i na parkingach.

Posłowie apelują również do MSWiA o rozważenie wprowadzenia nowych przepisów. Gdyby dopięli swego, głośna muzyka w aucie zostałaby uznana za zagrożenie dla bezpieczeństwa i zakazana.

Szef ministerstwa nie ustosunkował się do tej pory do pomysłu Gembickiej i Sachajki. Wygląda więc na to, że na razie miłośnicy podróżowania w towarzystwie głośnej muzyki mogą odetchnąć z ulgą.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!