Przypomnijmy przede wszystkim, że w tym roku termin rozliczenia się z podatków za ubiegły rok upłynie 2 maja.
Zeznania podatkowe
W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę lub umowę-zlecenie to pracodawca lub zleceniodawca – nazywany płatnikiem – ma zadbać o to, by przesłać fiskusowi niezbędne dokumenty oraz zaliczki na nasze podatki. I to na podstawie tych dokumentów Ministerstwo Finansów przygotowuje wstępnie wypełnione zeznania podatkowe, które można obejrzeć w usłudze Twój e-PIT. W takiej sytuacji nasze zadanie polega na tym, by się do tego systemu zalogować, sprawdzić, czy wszystko się zgadza i jeśli tak zaakceptować zeznanie. Nie musimy nawet nic robić, bo w tym przypadku nasze wstępnie przygotowane przez Ministerstwo Finansów zeznanie przekształci się 2 maja w złożone zeznanie. Ale jeśli mamy jakieś ulgi i odliczenia – trzeba działać, bo Ministerstwo Finansów i urzędnicy tego za nas we wstępnie wypełnionym zeznaniu nie uwzględnią. Po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT sami musimy więc wprowadzić przysługujące nam ulgi i odliczenia.
Ulga na dzieci
Jedną z najpopularniejszych ulg jest ulga na dzieci, z której korzystają rodzice. Tylko uwaga – bo z każdą ulgą – a więc i tą – wiążą się pewne obwarowania. Przy jednym dziecku liczy się, jakie mamy dochody. Jeżeli to jest małżeństwo mówimy o dochodzie w wysokości 112 tysięcy złotych. Taka sama kwota dochodu obowiązuje w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko. Jeśli mówimy natomiast o rodzicach, którzy nie pozostają w związku małżeńskim kwota dochodu wynosi 56 tysięcy złotych.
W przypadku większej liczby dzieci dochody rodziców nie mają znaczenia. Ale znaczenie może mieć to, ile dorabia nasze dziecko, jeśli jest już na tyle duże, że podejmuje aktywność zawodową, np. w czasie studiów. Bo jeśli pełnoletnie dziecko zarobi więcej niż 12-krotność renty socjalnej – a ten roczny limit wynosi teraz nieco ponad 16 tysięcy złotych – to rodzice stracą uprawnienie do rozliczenia ulgi na dziecko. Mimo, że syn i córka dzięki zasadzie zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia nie zapłacą żadnego podatku.
Emeryci, renciści i seniorzy z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności
Emeryci, renciści i seniorzy z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności najczęściej otrzymują informację z ZUS, że ich podatki są rozliczone, i że nie mają żadnej dopłaty ani zwrotu. Ale może się zdarzyć dopłata w zeznaniu rocznym – ostrzega doradczyni podatkowa Małgorzata Samborska z Grant Thornton. Chodzi o to, że w 2022 roku pobierane zaliczki na poczet podatku były utrzymywane na poziomie nie wyższym, niż w 2021 roku. Tyle, że w 2022 roku zmieniły się przepisy podatkowe i może się okazać, że te zaliczki okazały się niewystarczające. Takie przypadki nie są wykluczone u emerytów z wyższymi świadczeniami albo u takich, którzy z powodów ekonomicznych dorabiali sobie do świadczenia i pracodawca też potrącał zaliczki trzymając się poziomów z 2021 roku. Warto więc to sprawdzić.
Ulgi dla seniorów
A co z ulgami dla seniorów? Rozliczyć można np. wydatki na zakupione leki, powyżej stu złotych miesięcznie. Ale pod warunkiem, że to leki przepisane nam w recepcie przez lekarza i że są to środki do zwalczania choroby przewlekłej. Można też odliczać wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Co to mogą być za wydatki? Na przykład wyjazd na turnus leczniczy do sanatorium. Albo zakup specjalnego uchwytu pod prysznic, który pomaga osobie z niepełnosprawnością bezpiecznie brać kąpiel. Podobnie z innymi wydatkami, dzięki którym dostosowujemy mieszkanie do potrzeb takiej osoby. Katalog odliczeń jest dość spory i warto się z nim zapoznać, żeby nie stracić okazji do odzyskania swoich pieniędzy.
Nowości w ulgach podatkowych
Jedną z nowości w ulgach podatkowych jest ulga na zabytki – zwana żartobliwie „pałacyk plus”. Może się przydać komuś, kto mieszka w starej kamienicy, wpisanej do rejestru zabytków. Jest ich sporo w wielu miastach. W takiej sytuacji nasze wydatki na fundusz remontowy w wysokości 50 procent tych wydatków odliczymy od postawy opodatkowania. I nie ma tu znaczenia, czy wpłacamy te pieniądze do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej – ważne jedynie, byśmy mieli takie opłaty udokumentowane, np. dowody wpłaty, albo poświadczenie ze spółdzielni, że takich wpłat dokonywaliśmy.
Za tydzień podpowiemy o innych ulgach, np. termomodernizacyjnej lub na internet. Napiszemy też o darowiznach, np. wpłatach na covid oraz o tym, że możemy wspomóc fundacje i organizacje dobroczynne przeznaczając na nie już nie 1% ale 1,5% procent naszego podatku.
Dodaj komentarz