Sprawdzone środy: Szczepienia obowiązkowe i dodatkowe
Strona Główna > Sprawdzone środy: Szczepienia obowiązkowe i dodatkowe

Sprawdzone środy: Szczepienia obowiązkowe i dodatkowe

Zestaw szczepień przypominających coraz częściej jest proponowany dorosłym podczas wizyty u lekarza rodzinnego. W przypadku niektórych grup zawodowych warto przyjąć powtórną dawkę szczepionki.

Z zestawu szczepień z dzieciństwa warte rozważenia jest powtórzenie szczepionki zwłaszcza przeciwko krztuścowi i tężcowi. Przypadków tego pierwszego jest w Polsce rocznie rejestruje się od dwóch do 4 tysięcy; liczba zachorowań na krztusiec wzrosła w ostatnich latach, zwłaszcza u starszych dzieci i dorosłych.

Szczepionka przeciwko tężcowi

O powtórnej szczepionce przeciwko tężcowi mogą pomyśleć osoby pracujące na łonie przyrody, jak na przykład leśnicy, ogrodnicy, służby, poruszające się na przykład po lasach. Zakłada się, że szczepionka działa dziesięć lat, więc jeśli szczepiliśmy się dawniej – to powtórne szczepienie będzie uzasadnione.

Szczepionka przeciwko przeciwko WZW typu B

Również to przeciwko WZW typu B. Panuje powszechne przekonanie, że to szczepienie trzeba wykonać przed zabiegami i operacjami. To, jak tłumaczy lekarz rodzinnym dr Aleksander Biesiada, wynika bardziej z ostrożności personelu medycznego, bo w szpitalu ryzyko zakażenia jest mniejsze, niż w miejscach, w których także może dojść do skaleczenia narzędziami, które być może nie są tak starannie dezynfekowane, jak w szpitalu – chodzi np., o salony kosmetyczne, salony tatuażu lub nawet u fryzjera.

Szczepionka przeciwko przeciwko WZW typu A

Z kolei szczepienia przeciwko WZW typu A byłoby uzasadnione w przypadku osób, które planują wyjazd za granicę, np. do Afryki. Podróże poza Europę mogą wymagać od nas dodatkowych szczepień, ale to zależy od kraju do którego się wybieramy – na co trzeba być zaszczepionym i na co warto się zaszczepić lub zabezpieczyć np.na wypadek malarii – takie informacje uzyskamy od lekarza medycyny podróży.

Niezależnie od tego, czy pozostajemy w kraju, czy wybieramy się za granicę, jako dorośli możemy zaszczepić się na to, na co szczepimy dzieci, czyli przeciwko rotawirusom, meningokokom i pneumokokom.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *