To on śpiewał “Take on Me”. Morten Harket kończy 64 lata! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > To on śpiewał “Take on Me”. Morten Harket kończy 64 lata!

To on śpiewał “Take on Me”. Morten Harket kończy 64 lata!

Morten Harket obchodzi dziś 64. urodziny. Śpiewał wielki przebój jakim nadal jest “Take on Me”. Jego muzyczna kariera nie zamyka się jedynie na zespole a-ha. Swoim głosem zachwycał słuchaczy w wielu innych projektach.

Morten Harket urodził się 14 września 1959 roku. Jest najbardziej znany z roli wokalisty w zespole a-ha. Razem z nimi nagrał 11 albumów studyjnych. Ich największym hitem jest oczywiście “Take on Me”. Swego czasu podbijał międzynarodowe listy przebojów. Muzyk nie skupiał się jednak jedynie na tym projekcie. Ma na koncie sporo innych dokonań artystycznych.

Zobacz także: Till Lindemann znowu na językach. Znamy datę premiery najnowszej płyty!

Nie tylko a-ha

Morten Harket początkowo był wokalistką bluesowego zespołu Souldier Blue. Występował na scenie klubowej w Oslo. A-ha powstało w 1982 roku i święciło międzynarodowe sukcesy. Jednak artysta postanowił rozpocząć karierę solową w 1994 roku. Nagrał sześć albumów studyjnych. Współpracował i występował też z innymi skandynawskimi muzykami. Wśród nich znaleźli się m.in. Bjørn Eidsvåg , Silje Nergaard, Espen Lind czy Carola Häggkvist.

W 1993 roku Morten Harket wykonał cover piosenki “Can’t Take My Eyes Off You”. Znalazł się on na ścieżce dźwiękowej do filmu “Coneheads” (pol. “Stożkogłowi”). W 2009 roku ponownie stworzył muzykę na potrzeby dzieła filmowego. Nagrał główny motyw do “A Name is a Name” w reżyserii Sigurjona Einarssona. Jego wokal posiada pięć oktaw i za każdym razem zachwyca słuchaczy.

Zobacz także: Zespół Perfect w żałobie. Zasłużona dla muzyki postać nie żyje

Morten Harket prywatnie

Morten Harket może pochwalić się licznym potomstwem. Ma troje dzieci z Camillą Harket: Jakoba, Jonathana i Annę. Z Anne Mette Undlien ma córkę Hennę, a z Inez Andersson córkę Karmen Poppy. Co ciekawe, jedna z jego córek, znana jako Tomine Harket, śpiewa w piosence “Darkside” autorstwa Alana Walkera. 

Morten Harket poza działalnością muzyczną ma wiele zainteresowań. Do jego hobby zalicza się rysunek, malarstwo i samochody. Jest też zadeklarowanym kibicem angielskiego klubu piłkarskiego – Stoke City. W 2012 roku wyróżniono go Królewskim Norweskim Orderem Świętego Olafa za zasługi dla norweskiej muzyki oraz sukces, jaki odniósł poza granicami rodzinnego kraju. Jest też działaczem Worldview International Organization, która zajmuje się sprawami ekologii. Wydaje się, że w życiu Harketa nie ma czasu na nudę.

Zobacz także: 10 lat po „Kuchennych Rewolucjach”. Łódzką restaurację wciąż odwiedzają tłumy