Uwaga, alergicy! Już się zaczęło » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Uwaga, alergicy! Już się zaczęło

Uwaga, alergicy! Już się zaczęło

Najpiękniejsze pory roku, czyli wiosna i lato, są zmorą dla alergików. Właśnie wchodzimy w kolejną fazę pylenia, a uczuleniowcy zmagają się z tym już od kilku tygodni. I podobnie będzie aż do jesieni. Temat poruszyliśmy w Radiu Złote Przeboje.

Zaczerwienione oczy, kichanie i trudności i z oddychaniem albo wysypka – alergicy, uczuleni na pyłki, właśnie zmagają się z najtrudniejszymi miesiącami w roku. Wiosną pylą drzewa. Najczęściej uczulającym z nich z jest brzoza. I właśnie zaczęła pylić. Z jej pyłkami alergicy będą się zmagać przez najbliższe tygodnie, na przełomie kwietnia i maja zacznie pylić dąb – za to już za nami pylenie topoli.

Zobacz także: Sprawdzone środy: Szczepienia obowiązkowe i dodatkowe

Sprawdzone środy. Na co muszą uważać alergicy?

Pyląca brzoza to nie tylko katar, łzawiące oczy, trudności z oddychaniem i inne typowe alergiczne objawy. W wyniku reakcji krzyżowej w trakcie pylenia brzozy uczulenie wywoływać mogą surowe warzywa, jak marchew i seler, a nawet owoce – jabłka i owoce pestkowe. Po ich zjedzeniu alergicy mogą odczuwać m.in. swędzenie na podniebieniu.

Zobacz także: Sprawdzone środy: Jak dbać o odporność?

Latem przychodzi czas na pylące trawy. Pylą wtedy również bylica, szczaw czy pokrzywa. Jesień tylko pozornie przynosi ulgę w kalendarzu pyleń, bo o tej porze roku nasilają się reakcje alergiczne na pleśnie oraz zboża. Niektóre objawy nie ustają przez cały rok.

Posłuchaj szczegółów w Radiu Złote Przeboje…

Zobacz także: Które szczepienia są obowiązkowe?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *