Jak dbać o zdrowie i urodę?
Strona Główna > Sprawdzone środy: Jak dbać o zdrowie i urodę?

Sprawdzone środy: Jak dbać o zdrowie i urodę?

Żeby zrobić sobie domowe SPA, wcale nie potrzeba wielu składników i dużo czasu. Wystarczy aloes z domowej doniczki, mielona kawa albo cukier.

Aloes dobry na wszystko?

Aloes, to roślina, którą warto mieć na domowym parapecie z wielu powodów. Poza tym, że ozdabia i poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, to przydaje się zarówno w kosmetyczce, jak i w podręcznej apteczce. Ma właściwości antyseptyczne i przyspiesza gojenie, można go stosować na skaleczenia, poparzenia, wypryski. Można tez wykorzystać miąższ z aloesu do maseczki na twarz albo na włosy, bo ma właściwości nawilżające. Przygotowując maseczkę na twarz, można stosować sam czysty zmiksowany miąższ z aloesu lub zmieszać go z miodem albo startym ogórkiem. Do maseczki na włosy można dodać białko.

Jak wydobyć miąższ z aloesu?

Wystarczy nożem odciąć kolce z liścia aloesu, przekroić liść na pół wzdłuż i z każdej połowy wydobyć łyżeczką lub nożem galaretkowaty miąższ (uwaga, mocno się klei). Najlepiej go zmiksować, żeby był jednolity. Do takich celów można wykorzystać liście kilkuletniej rośliny, najlepiej te największe; miąższ trzymany w lodówce, np. w słoiku, nie dłużej, niż kilka dni.

Jak przygotować domowy peeling?

Przygotowanie domowego peelingu jest jeszcze prostsze. Do żelu do mycia dodajemy najzwyklejszą mieloną kawę, która poprawi krążenie i wspomoże spalanie tłuszczu (ale sam peeling  z kawą nie odchudzi, nie łudźmy się). Taki peeling będzie więc wskazany na uda, pośladki i brzuch (piersi kawą omijamy szerokim łukiem). Natomiast na złuszczenie i wygładzenie oraz, również, poprawę krążenia, z żelem do mycia można połączyć cukier, najlepiej w grubszych kryształkach.

Ujędrnienie skóry

Jeśli natomiast pragniemy ujędrnić piersi, to trzeba zagryźć zęby – minimalnie może pomóc w tym stary francuski sposób, czyli strumień zimnej wody (chłodny prysznic albo mieszane strumienie ciepły/zimny mogą ogólnie wpłynąć dobrze zdrowie i odporność, ale natężenie, czas i temperaturę trzeba dostosować do własnych możliwości). Cenne dla zdrowia i urody jest oczywiście to, co zaleca na koniec każdy dietetyk, dermatolog i fizjoterapeuta: picie wody, urozmaicona dieta, aktywność fizyczna i sen, a ja od siebie dodam, że również: małe przyjemności.