Wyjące syreny alarmowe mają przypomnieć Polakom o ważnym wydarzeniu historycznym. Wielkimi krokami zbliża się 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 2023 roku o godz. 17.00 zostaną tradycyjnie włączone syreny alarmowe. Jak co roku, Polacy z całego kraju oddadzą w ciszy hołd poległym powstańcom i ludności cywilnej, która zginęła przed niemal ośmioma dekadami. Czas zatrzymuje się wtedy na jedną minutę. Syreny alarmowe będą uruchomione na 60 sekund, emitując ciągły dźwięk.
Syreny alarmowe 1 sierpnia 2023 roku w całej Polsce
W rocznicę godziny Powstania Warszawskiego usłyszymy dźwięk syren na ulicach wszystkich polskich miast i wsi. Jest to niezmienna symbolika obchodów rocznicowych Powstania Warszawskiego na terenie całej Polski.
Zobacz także: Norbi szczerze o walce z uzależnieniem. Stracił ogromne pieniądze
Co wydarzyło się 1 sierpnia 1944 roku?
Powstanie Warszawskie miało miejsce 1 sierpnia 1944 roku i trwało nieco ponad dwa miesiące. Wydarzenie to na stałe zapisało się w sercach Polaków i zostawiło w nich trwały ślad. Powstanie to przeprowadzono w ramach akcji „Burza”.
Okazało się ono największą operacją militarną Armii Krajowej i najpoważniejszą bitwą stoczoną przez rodaków podczas II wojny światowej. Waleczni Polacy z podziemnej organizacji walczyli do ostatniej kropli krwi i stawili bohaterski opór wojskom okupanta.
Zobacz także: To gwiazda zobaczyła ze sceny. Zeszła i rozprawiła się z agresorem
Czy w tym roku również usłyszymy syreny alarmowe?
Dźwięk alarmów wzbudza obecnie wiele kontrowersji, ze względu na napiętą sytuację u naszych wschodnich sąsiadów. Zdaniem wielu, korzystanie z takiego sygnału dźwiękowego nie jest najlepszym pomysłem. Opinia ta wynika z trwającej w Ukrainie wojny. Dźwięk syren może przypominać przebywającym w Polsce Ukraińcom o ostrzeliwaniu i bombardowaniu ich ojczyzny.
Gdy rozbrzmiewają syreny alarmowe, wstrzymywany jest ruch, a ludzie zatrzymują się i w zadumie czczą pamięć powstańców. Dzieje się to o tak zwanej godzinie „W”.
Zobacz także: Ma willę za 9 mln. To zrobiła, by ją kupić
Największe obchody tradycyjnie odbywają się w ścisłym centrum Warszawy. Tłumy ludzi gromadzą się w okolicach ronda Romana Dmowskiego oraz pod Pałacem Kultury, by uczcić w ten sposób pamięć poległych.
Wielu ludzi odpala race oraz skanduje hasło „Cześć i chwała bohaterom”. Tysiące zgromadzonych ludzi odśpiewuje również „Mazurka Dąbrowskiego”. To bardzo podniosła chwila.
Zobacz także: Quiz. Czy rozpoznasz serial po kadrze z czołówki? Dobrze się przyjrzyj!