Jerzy Zelnik jest znanym polskim aktorem filmowym i teatralnym. Urodził się w Krakowie 14 września 1945 roku. Pochodzi z rodziny o żydowskich korzeniach. Uczył się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie, a następnie ukończył studia aktorskie na tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Podczas przedstawienia dyplomowego wcielił się w rolę Aleksandra Wierszynina w tragikomedii Antoniego Czechowa zatytułowanej „Trzy siostry”.
Zobacz także: Podczas Eurowizji podbiła serca milionów słuchaczy. Jak swoją karierę zaczynała Edyta Górniak?
Jerzy Zelnik w teatrze
Zadebiutował na scenie krakowskiego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej wcielając się w Karola Kriebla w sztuce Václava Havla pod tytułem „Puzuk, czyli uporczywa niemożność koncentracji”. Jako aktor teatralny występował między innymi w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, we Wrocławskim Teatrze Pantomimy oraz na kilku scenach warszawskich. W latach 2005-2007 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi.
Zobacz także: Jamie Lynn Spears zatańczy w amerykańskim „Tańcu z gwiazdami”. Co na to Britney?
Role filmowe Jerzego Zelnika
Debiutem Jerzego Zelnika na ekranie kinowym była rola w komedii Leonarda Buczkowskiego, zatytułowanej „Smarkula”, jednak aktor najbardziej kojarzony jest z rolą Ramzesa XIII, w którą wcielił się w ekranizacji powieści Bolesława Prusa „Faraon”. Dzięki temu występowi Zelnik zdobył popularność i zaczął otrzymywać kolejne propozycje filmowe. Wystąpił między innymi w takich produkcjach jak „Przekładaniec” i „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, serial „Doktor Murek”, dramat historyczny „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, „Skorpion, panna i łucznik” Andrzeja Kondratiuka, czy „Chopin – pragnienie miłości” Jerzego Antczaka.
Zobacz także: Kożuchowska otwarcie o macierzyństwie. „Ocknęłam się w ostatniej chwili”
Jerzy Zelnik – wybitny polski aktor
W ciągu swojej długoletniej kariery Jerzy Zelnik zdobył wiele nagród. W 1997 roku aktora odznaczono odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 wyróżniono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej w 2021 roku został laureatem Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry”. Aktor odcisnął także dłoń na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd, honorującej wybitnych artystów filmu, muzyki, literatury i sztuk pięknych z kraju i z zagranicy.
Dodaj komentarz