To on zagrał w „Faraonie”. Był idolem czasów PRL-u » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > To on zagrał w „Faraonie”. Był idolem czasów PRL-u

To on zagrał w „Faraonie”. Był idolem czasów PRL-u

Jerzy Zelnik to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Wystąpił w dziesiątkach znanych produkcji takich jak „Ziemia obiecana”, „Faraon”, „Królowa Bona” czy „Skorpion, panna i łucznik”. Dziś aktor obchodzi 78. urodziny.

Jerzy Zelnik jest znanym polskim aktorem filmowym i teatralnym. Urodził się w Krakowie 14 września 1945 roku. Pochodzi z rodziny o żydowskich korzeniach. Uczył się w  VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie, a następnie ukończył studia aktorskie na tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Podczas przedstawienia dyplomowego wcielił się w rolę Aleksandra Wierszynina w tragikomedii Antoniego Czechowa zatytułowanej „Trzy siostry”.

Zobacz także: Podczas Eurowizji podbiła serca milionów słuchaczy. Jak swoją karierę zaczynała Edyta Górniak?

Jerzy Zelnik w teatrze

Zadebiutował na scenie krakowskiego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej wcielając się w Karola Kriebla w sztuce Václava Havla pod tytułem „Puzuk, czyli uporczywa niemożność koncentracji”. Jako aktor teatralny występował między innymi w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, we Wrocławskim Teatrze Pantomimy oraz na kilku scenach warszawskich. W latach 2005-2007 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi.

Zobacz także: Jamie Lynn Spears zatańczy w amerykańskim „Tańcu z gwiazdami”. Co na to Britney?  

Role filmowe Jerzego Zelnika

Debiutem Jerzego Zelnika na ekranie kinowym była rola w komedii Leonarda Buczkowskiego, zatytułowanej „Smarkula”, jednak aktor najbardziej kojarzony jest z rolą Ramzesa XIII, w którą wcielił się w ekranizacji powieści Bolesława Prusa „Faraon”. Dzięki temu występowi Zelnik zdobył popularność i zaczął otrzymywać kolejne propozycje filmowe. Wystąpił między innymi w takich produkcjach jak „Przekładaniec” i „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, serial „Doktor Murek”, dramat historyczny „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, „Skorpion, panna i łucznik” Andrzeja Kondratiuka, czy „Chopin – pragnienie miłości” Jerzego Antczaka.

Zobacz także: Kożuchowska otwarcie o macierzyństwie. „Ocknęłam się w ostatniej chwili”

Jerzy Zelnik – wybitny polski aktor

W ciągu swojej długoletniej kariery Jerzy Zelnik zdobył wiele nagród. W 1997 roku aktora odznaczono odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 wyróżniono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej w 2021 roku został laureatem Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry”. Aktor odcisnął także dłoń na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd, honorującej wybitnych artystów filmu, muzyki, literatury i sztuk pięknych z kraju i z zagranicy.