Loginy i hasła, które wyciekły do sieci są powiązane z polskimi serwisami online oraz kontami Polek i Polaków na całym świecie, jak podaje serwis. Ogromna baza danych pojawiła się na Cebulce. To polskojęzyczne forum w sieci Tor. Udostępniona lista zawiera ponad 6 mln wierszy z danymi.
Zobacz także: Mocne rockowe show w amerykańskim „Mam talent”. Ludzie zatykali uszy
Każdy wiersz odpowiadam danym konta w mediach społecznościowych, na poczcie, a nawet… banku. Wyciek obejmuje polskie profile. Jakie strony dokładnie pojawiły się w ogromnej bazie danych?
Wyciek 6 mln haseł i loginów
Na liście znajdują się dane logowania do takich kont jak poczta Wirtualnej Polski (12 tys.), poczta Onetu (28 tys.), a także Allegro (88 tys.) czy x-kom (10 tys.). Nie zabrakło też Facebooka (119 tys.) i dwóch banków. Chodzi o mBank (10 tys.) i ING (1,2 tys.). – Plik o nazwie „.pl.txt” posiada 6 274 679 wierszy – czytamy na stronie zaufanatrzeciastrona.pl.
Prawie każdy wiersz z kolei zawiera adres strony WWW, z której pochodzą wykradzione dane oraz login i hasło używane w tym serwisie internetowym. Prawie każdy wiersz – bo zdarzają się także takie źle sformatowane, z samym adresem strony, samym loginem czy hasłem lub po prostu uszkodzone. Większość wierszy wygląda jednak „prawidłowo” – dodają autorzy artykułu.
Zobacz także: Niedźwiedź na ulicach Nowego Sącza. „Sytuacja jest poważna”
Warto dodać, że autor publikacji utworzył swój profil dwa miesiące wcześniej. Nigdy wcześniej nie publikował żadnych innych postów. Skąd miał dostęp do tych danych? Najprawdopodobniej to efekt złośliwego oprogramowania.
Format danych wskazuje dość jednoznacznie na źródło w postaci plików „stealera” – czyli złośliwego oprogramowania, które po zainfekowaniu komputera pobiera z niego wszystkie loginy i hasła zapamiętane kiedykolwiek przez przeglądarkę i przesyła swoim twórcom – podaje wspomniana wyżej strona.
Zobacz także: Lepiej nie jedź tam w wakacje. Fatalne prognozy
Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów?
Na ten moment nie wiadomo jak sprawdzić, czyje dane mogą znajdować się na liście. Warto jednak zmienić swoje hasło dla pewności, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Ponadto, można zabezpieczyć się specjalnym narzędziem jakim jest KeepassXC. To dedykowany manager haseł.
Dodaj komentarz