Sprawdzone środy: Poradnik podatkowy – część II
Strona Główna > Sprawdzone środy: Poradnik podatkowy – część II

Sprawdzone środy: Poradnik podatkowy – część II

Do 2 maja mamy czas, by rozliczyć się z podatków. Dla kogoś, kto nie ma żadnych ulg ani odliczeń sprawa jest prosta – by nie trzeba robić nic. Wstępnie przygotowane dla nas przez fiskusa rozliczenie samo przekształci się w złożone zeznanie podatkowe. Ale wielu skorzysta z ulg i odliczeń – przypomnijmy więc o części z nich oraz o nowościach, jakie w podatkach się pojawiły.

Jedną z ulg, z których możemy skorzystać jest ulga termomodernizacyjna. Obejmuje wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia polepszające parametry cieplne naszego domu. W jej ramach odliczyć można np. wymianę kopciucha, okien, ocieplenie budynku, pompę ciepła czy fotowoltaikę. Z ulgi tej skorzystać mogą tylko właściciele i współwłaściciele domów – najemcy już nie. Po drugie ulga dotyczy domów, jednorodzinnych, bliźniaków czy w zabudowie szeregowej, ale nie lokale. I jeszcze jeden warunek – całą termomodernizację musimy ukończyć w ciągu 3 lat.

Ulga na internet

To jest 760 złotych, które możemy odliczyć od podstawy opodatkowania w dwóch następujących po sobie latach. Wielu o niej zapomina, głównie dlatego, że kto już raz z niej skorzystał, ponownie już tego zrobić nie może. Ale wielu z nas dopiero zaczyna samodzielne życie, przejmując na siebie wydatki po raz pierwszy. Jeśli więc podpisujemy np. swoją pierwszą umowę z dostawcą internetu (także w pakiecie z innymi usługami, jak np. telefon czy telewizja), możemy na podstawie faktur po ulgę internetową sięgnąć. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy jesteśmy właścicielami domu lub mieszkania czy najemcami.

Ulga na zabytki

To jedna z nowości, jakie pojawiły się w przepisach. Dzięki niej jeśli mieszkamy w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków, to możemy odliczyć połowę wydatków na fundusz remontowy.

Darowizny – także umożliwiają nam zmniejszenie naszych podatkowych zobowiązań. Nowością są np. darowizny na Covid. Limit został w tym przypadku ustalony na 100% co oznacza, że możemy odliczyć pełną kwotę takich covidowych darowizn, jakich dokonaliśmy w ubiegłym roku. Darowiznami mogą też być wydatki na kościół i związki wyznaniowe – ale tu trzeba uważać, bo wiele zależy od rodzaju wydatku. Część jest limitowana do 6% dochodu a inne, np. na działalność opiekuńczą kościoła, możemy odliczać bez żadnego limitu.

1,5% podatku na cele charytatywne

Ważna zmiana i nowość. W tym roku po raz pierwszy możemy rozdysponować nie 1%, ale 1,5% naszego podatku na szczytne cele. Jeśli chcemy z tej opcji skorzystać zalogujmy się do usługi Twój e-PIT, by wskazać, komu chcemy te pieniądze przekazać. Jeśli zapomnimy to zrobić Ministerstwo Finansów samo zaproponuje takie rozliczenie, i wskaże automatycznie ostatnią organizację pożytku publicznego, której procent naszego podatku poprzednio przekazaliśmy. Oczywiście możemy to zmienić. Natomiast nie możemy podzielić tej kwoty, by obdarować więcej niż jedną organizację. A ich kompletną listę można znaleźć w internecie.

Autor:

Tagi

Zobacz więcej >