"Ta sama chwila”, "I Will Always Love You” i inne przeboje, które kończą 30 lat w 2023 roku » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > „Ta sama chwila”, „I Will Always Love You” i inne przeboje, które kończą 30 lat w 2023 roku

„Ta sama chwila”, „I Will Always Love You” i inne przeboje, które kończą 30 lat w 2023 roku

Wydaje nam się, że te utwory ani trochę się nie zestarzały, jednak w tym roku obchodzą swoje trzydziestolecie. Przedstawiamy zestawienie największych przebojów roku 1993!

„I Will Always Love You” Whitney Houston

„I Will Always Love You” to utwór napisany przez amerykańską piosenkarkę Dolly Parton w roku 1973 roku. Większą, światową popularność zyskał jednak dopiero 20 lat później za sprawą Whitney Houston, która swoją wersję piosenki nagrała na potrzeby filmu „Bodyguard”. Wykonanie gwiazdy znalazło się na 68. miejscu w zestawieniu największych piosenek wszech czasów magazynu „Billboardu”.

„What’s Up?” 4 Non Blondes

Wydany w czerwcu 1993 roku utwór „What’s Up?” pochodzi z debiutanckiego albumu amerykańskiej grupy rockowej 4 Non Blondes. Zdobył popularność w Stanach Zjednoczonych oraz paru krajach europejskich, w tym w Polsce. Piosenka została opatrzona teledyskiem, którego reżyserią zajął się Morgan Lawley. Klip był nominowany do MTV Video Music Awards w kategorii najlepszy teledysk do rocka alternatywnego.

„Cryin’” Aerosmith

Napisany przez Stevena Tylera, Joego Perry’ego oraz Taylora Rhodesa utwór „Cryin’” znalazł się na jedenastym albumie studyjnym zespołu Aerosmith zatytułowanym „Get a Grip”. Równie popularnym, co sama piosenka, okazał się jej teledysk, który na platformie YouTube zgromadził 306 milionów wyświetleń. Wystąpiła w nim Alicia Silverstoneaktorka znana między innymi z roli  w filmie „Słodkie zmartwienia”.

„Runaway Train” Soul Asylum

„Runaway Train” jest emocjonalną balladą z repertuaru zespołu Soul Asylum.  Utwór odniósł sukces na całym świecie, zajmując piąte miejsce w rankingu Hot 100 „Billboardu”. Tekst utworu odnosi się do osobistych doświadczeń jego autora, który cierpiał na depresję. Na uwagę zasługuje również teledysk, którym piosenka została opatrzona – składa się on ze zdjęć zaginionych osób, w tym dzieci i nastolatków.

„Everybody” DJ BoBo

Piosenka szwajcarskiego muzyka znanego pod pseudonimem  DJ BoBo to utwór z jego debiutanckiego albumu. Reprezentuje dynamicznie rozwijający się w tamtych latach gatunek Euro-Dance. „Everybody” największy sukces odniosło w krajach europejskich – podbiło listy przebojów Finlandii, Niemiec, Szwajcarii, Islandii oraz Holandii.

„Ta sama chwila” Bajm

W 1993 roku ukazał się szósty album studyjny lubelskiego zespół Bajm. Największym hitem „Płomienia z nieba” bez wątpienia okazał się przebój „Ta sama chwila”. Autorką tekstu jest Beata Kozidrak, natomiast za jego kompozycję odpowiada Tomasz Staniszewski. Utwór przez 12 tygodni nie schodził z 3 miejsca listy przebojów programu trzeciego.

„Moja i Twoja nadzieja” Hey

Utwór pochodzi z wydanej rok po założeniu zespołu płyty „Fire”, na której znajduje się inny przebój roku 1993 – „Teksański”. „Moja i Twoja nadzieja” drugie życie otrzymała 4 lata później, tworząc płytę-cegiełkę na rzecz ofiar powodzi tysiąclecia. W wersji specjalnej oprócz Katarzyny Nosowskiej zaśpiewała między innymi Edyta Bartosiewicz, Natalia Kukulska, Maryla Rodowicz, Czesław Niemen oraz Grzegorz Markowski.

„Dzieci wybiegły” Elektryczne Gitary

Utwór został napisany przez Kubę Sienkiewicza w roku 1987, jednak wydano go dopiero 6 lat później – w 1993 roku pojawił się na płycie zespołu Elektryczne Gitary. Do dziś jest jednym z największych przebojów grupy. Przez długi czas piosenka nie posiadała teledysku. Powstał on dopiero w roku 2014, z okazji 25-lecia grupy.  

Polecamy również:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *