23 lutego to data istotna dla osób, które zmagają się z problemami zdrowia psychicznego. W tym szczególnym dniu nieco więcej czasu poświęcamy na dyskusję o zarówno tych dobrze znanych, jak i wciąż owianych tabu chorobach psychicznych, które dotykają coraz większą część społeczeństwa. Dzięki rosnącej otwartości świata na problemy natury emocjonalnej, są one obecnie częstym tematem m.in. w świecie filmu. Poniższe przykłady to jedynie kilka z wielu tytułów, które w znakomity sposób skupiają się na zdrowiu psychicznym i zachęcają do częstszego rozmawiania o emocjach i wzajemnego szacunku bez względu na wszystko.
„Poradnik pozytywnego myślenia”
„Poradnik pozytywnego myślenia” to film, który po brzegi wypełni was nadzieją i pokaże, że z każdego życiowego dołka ostatecznie istnieje wyjście. Pat (Bradley Cooper) stracił niemal wszystko – żonę, dom, pracę, a w końcu także wiarę w siebie i lepsze jutro. Po kilkumiesięcznym pobycie w szpitalu psychiatrycznym mężczyzna pragnie zacząć budować życie od nowa, w czym pomagają mu rodzice i nowo poznana Tiffany (Jennifer Lawrence). Ta niezwykła dziewczyna i relacja, którą razem stworzą całkowicie zredefiniuje dotychczasowy system wartości Patricka i udowodni mu, że mimo ciężkich przeżyć (a może właśnie dzięki nim?) zasługuje na prawdziwą miłość.
„Przerwana lekcja muzyki”
Prawdziwe objawienie lat 90-tych Winona Ryder wraz z laureatką Oscara Angeliną Jolie tworzą niezapomniany duet w jednym z najsłynniejszych filmów traktujących o zdrowiu psychicznym. Siedemnastoletnia Susanna (Winona Ryder) po nieudanej próbie samobójczej trafia na oddział zamknięty, na którym stara się na nowo odnaleźć samą siebie. Z początku jest nieufna wobec kobiet, jakie poznaje w tym niecodziennym miejscu, jednak przystosować się do szpitalnych realiów pomaga jej Lisa (Angelina Jolie), z którą Susanna nawiązuje wyjątkową więź.
„Aż do kości”
Jedna z nielicznych produkcji skupiających się na zaburzeniach odżywiania, w tym przypadku anoreksji. Młoda Ellen grana przez Lily Collins jest w coraz gorszym stanie – głodzi się, a nawet jeśli zdecyduje się na posiłek, jest on starannie zaplanowany, a kalorie policzone co do jednej. Kiedy jej drastycznie niska waga nie pozwala już na normalne funkcjonowanie, dziewczyna zostaje odesłana do ośrodka leczniczego prowadzonego przez ekscentryka, dr Williama Beckhama. Nowa forma terapii jest dla niej ostatnią szansą na zawalczenie z chorobą, jednak to do Ellen należy ostateczna decyzja, czy faktycznie chce pożegnać się z lękami i ciągłą potrzebą kontroli.
„Zaginiona dziewczyna”
Ten genialny dramat psychologiczny Davida Finchera to połączenie dreszczowca z zagadką kryminalną i gorącym romansem. Amy (Rosamund Pike) i Nick (Ben Affleck) Dunnowie to młode małżeństwo niemal jak z okładek magazynów – atrakcyjni, dobrze zarabiający, Amy jako dziewczynka była inspiracją do popularnej serii książeczek dla dzieci, przez co jej twarz widoczna była niemal wszędzie. W ich związku nic jednak nie jest takie, jakie może wydawać się z zewnątrz. W piątą rocznicę ślubu Amy niespodziewanie znika, zaalarmowana policja i prasa rozpoczynają głośne śledztwo, a Nick z dnia na dzień trafia na pierwsze strony lokalnych gazet, najpierw jako pokrzywdzony mąż, z czasem oskarżony o współudział przestępca. Tylko on domyśla się, jaka jest prawda – zaginiona dziewczyna to w rzeczywistości manipulantka, która pragnie zemścić się na partnerze za zdradę i wygaśnięcie dawnego miłosnego płomienia. Film to doskonałe studium zemsty i opowieść o toksycznej relacji, która jest w stanie zmienić życie w prawdziwe piekło.
„Manchester By The Sea”
„Manchester By The Sea” to jeden z tych tytułów, które zostawią was w emocjonalnej rozsypce na długo po seansie. Lee Chandler (Casey Affleck), zamknięty w sobie dozorca dowiaduje się, iż zmarły niedawno brat Joe (Kyle Chandler) powierzył mu opiekę nad swoim nastoletnim synem Patrickiem (Lucas Hedges). Pogrążony w depresji Lee zmuszony jest powrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka m.in. byłą żonę (Michelle Williams), z którą łączy go osobista tragedia, jakiej mimo upływu lat wciąż nie udało mu się przepracować.
„Droga do szczęścia”
Jeśli myśleliście, że najlepszy film z udziałem Leonardo DiCaprio i Kate Winslet to Titanic, z pewnością nie widzieliście dzieła Sama Mendesa, „Droga do szczęścia”. Aktorzy wcielają się tu w niezwykle skomplikowane małżeństwo, na które składa się niespełniona aktorka April i znudzony niesatysfakcjonującą pracą Frank. Próbując znaleźć pole do dialogu i wzajemnej pomocy, April i Frank przerzucają się frustracjami, nie potrafiąc powrócić już do dawnych, łatwiejszych lat, a ich droga do szczęścia wiedzie przez wyboje, na których pokonywanie z czasem tracą już siły.
„Aftersun”
Debiut reżyserski Charlotte Wells to przepiękny hołd dla wszystkich, którzy stracili rodzica w wyniku próby samobójczej. Główny bohater filmu, 30-letni Calum (Paul Mescal) zabiera swoją 11-letnią córkę Sophie na ostatnie wakacje do kurortu w słonecznej Turcji. Ostatnie, bo doskonale wie, że z pogarszającą się depresją nie wytrzyma już długo. „Aftersun” to choroba ojca widziana z perspektywy małej dziewczynki, która dopiero jako dorosła kobieta stara się pogodzić z tym, jak niewiele czasu dane jej było spędzić z tatą i jak symboliczny wymiar miała ich ostatnia wspólna podróż.
„Godziny”
Adaptacja powieści Michaela Cunninghama to historia trzech niezwykłych kobiet rozgrywająca się w różnych przestrzeniach czasowych. Dzielą je dekady i szerokości geograficzne, łączą problemy emocjonalne i mniej lub bardziej udane próby ich rozwiązania. Poznajemy pogrążoną w melancholii Virginię Woolf (Nicole Kidman), która zaczyna pisać jedną ze swoich najpopularniejszych powieści, Laurę (Julianne Moore), która żyje wyłącznie dla rodziny, zapominając o własnych potrzebach oraz Clarissę (Meryl Streep), wydawczynię książek, jaka z postacią wykreowaną przez Woolf ma wiele wspólnego. Kobiety, mimo iż osadzone w kompletnie różnych światach, w podobny sposób pragną miłości, wyrwania się ze schematów oraz odnalezienia prawdziwego życiowego celu, jaki pomoże im uporać się z emocjonalnymi zawirowaniami.
„Lot nad kukułczym gniazdem”
Kultowe role Jacka Nicholsona oraz Louise Fletcher, które przyniosły im Oscary to wisienka na torcie tego doskonałego tytułu. „Lot nad kukułczym gniazdem” opowiada historię drobnego złodziejaszka McMurphy’ego, który, aby uniknąć pobytu w więzieniu decyduje się udawać chorego psychicznie. Jego misterny plan się powodzi – mężczyzna zamiast kolejnego wyroku zostaje skierowany na oddział zamknięty pod kuratelą despotycznej siostry Ratched. McMurphy od początku wdaje się z nią w konflikt, dlatego postanawia namówić pozostałych pacjentów do masowego buntu przeciw metodom terroru stosowanym przez przełożoną. Władze szpitala ostro reagują na sprzeciw chorych – misja McMurphy’ego napotyka więc coraz więcej przeszkód.
„Piękny umysł”
„Piękny umysł” uważany za jedną z najlepszych biografii wszech czasów ukazuje trudy codzienności osoby cierpiącej na schizofrenię. To historia cenionego amerykańskiego matematyka, Johna Nasha (Russell Crowe) – odizolowanego od reszty świata, introwertycznego i osobliwego młodzieńca, którym targają liczne wewnętrzne konflikty. Nash pragnie opracować innowacyjną teorię, dzięki której wszyscy poznają jego imię. Na drodze do sukcesu stoi mu jednak brak stabilności emocjonalnej – cierpiący na schizofrenię paranoidalną naukowiec nie zawsze potrafi rozróżnić wytwory swojej bujnej wyobraźni od tego, co dzieje się tu i teraz.
„Joker”
Mistrzowski Joaquin Phoenix jako słynny łotr z Gotham City. Jego bohater Arthur Fleck to wyrzutek społeczny, były pacjent szpitala psychiatrycznego, któremu niepohamowane napady śmiechu utrudniają kontakt z ludźmi. Jego pozbawione kolorów i perspektyw życie zaczyna nabierać sensu, gdy odkrywa w sobie chęć zemsty na wszystkich, którzy uczynili go nieszczęśliwym.
Dodaj komentarz