Niskobudżetowe filmy, które stały się hitami!
Strona Główna > Niskobudżetowe filmy, które stały się hitami!

Niskobudżetowe filmy, które stały się hitami!

Które niezależne filmy z niewielkim nakładem finansowym stały się kinowymi hitami i podbiły serca widzów? Sprawdźcie!

Film wcale nie musi kosztować dziesiątek milionów, by poruszyć serca widzów i na zawsze wpisać się w historię kina. Istnieją produkcje, które pokochaliśmy od początku do końca, a nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż są to dzieła, jak na realia Hollywood, niskobudżetowe. Przed wami lista filmów, które zarobiły najwięcej przy najmniejszych możliwych nakładach finansowych.

„Mała Miss” (2006)

„Mała Miss”  to poruszający komediodramat z 2006 roku, w którym wystąpili m.in. Steve Carell, Abigail Breslin czy Toni Collette. Jak na wystawne hollywoodzkie realia film powstał w oparciu o relatywnie niski budżet liczący 8 milionów dolarów, jednak ku zaskoczeniu twórców okazał się wielkim kinowym hitem! Zarobił na świecie okrągłą sumę 100 milionów dolarów, uzyskał również uznanie krytyków w postaci 4 nominacji do Oscara, w tym 2 wygranych – dla najlepszego aktora drugoplanowego oraz za scenariusz oryginalny. „Mała Miss”  to historia zdecydowanie nietuzinkowej wielopokoleniowej rodziny, która wyrusza w podróż do Kalifornii. Najmłodsza, 7-letnia Olive dostaje się na wymarzony konkurs piękności, a w drodze na wydarzenie towarzyszy jej brat, który złożył śluby milczenia, wujek dopiero co wypuszczony ze szpitala psychiatrycznego, sfrustrowany ojciec i matka, która stara się utrzymać w ryzach swoich zwariowanych bliskich.

„Moje wielkie greckie wesele” (2002)

Im większe zainteresowanie widzów, tym dłużej dane dzieło nie schodzi z ekranów kin. Przykładem takiego filmu jest chociażby wyświetlana od grudnia nowa część Avataraczy „Moje wielkie greckie wesele”, które w dystrybucji kinowej instniało przez prawie rok! Tę niepozorną, względnie niskobudżetową produkcję (film kosztował twórców 5 milionów dolarów) pokochał cały świat – zysk z biletów wyniósł astronomiczną kwotę 369 milionów. Fabuła opowieści skupia się na związku 30-letniej Greczynki i jej amerykańskiego wybranka, którzy mimo różnicy kulturowej decydują się na małżeństwo i zorganizowanie hucznego weselnego przyjęcia. Film doczekał się kontynuacji po 14 latach, a do kin nadchodzi już 3 część produkcji – na razie nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery, jednak główna aktorka i scenarzystka filmu, Nia Vardalos, za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała swoich fanów, iż prace zdjęciowe na planie trwają już od jakiegoś czasu.

„Moonlight” (2018)

„Moonlight” to dowód na to, iż Oscara za najlepszy film nie musi koniecznie otrzymać dzieło najdroższe i najszerzej promowane, a to najbardziej przełomowe i dające do myślenia. To historia o młodym, dorastającym chłopaku, który próbuje odnaleźć się w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic Miami, gdzie prym wiodą handlarze narkotyków. Jednym z nich jest Juan (Mahershala Ali – laureat Oscara za swoją rolę), który staje się dla chłopaka zastępczym ojcem. Film zarobił na świecie 65 milionów, a jego budżet wynosił zaledwie 4 miliony dolarów. Ci, którzy seans „Moonlight” mają jeszcze przed sobą mogą kojarzyć go głównie z największą wpadką w historii rozdania Oscarów – w 2017 roku na scenę zaproszono twórców musicalu „La La Land”, podczas gdy prawdziwym zwycięzcą w kategorii najlepszy film okazał się być właśnie „Moonlight”.

„Tamte dni, tamte noce” (2017)

Ta niezwykła opowieść o odkrywaniu własnej tożsamości, osobistych pragnień i celów w życiu zdobyła uznanie krytyków i widzów na całym świecie. Timothée Chalamet dzięki roli nastoletniego Elio stał się międzynarodową gwiazdą, a reżyser Luca Guadagnino otrzymał kolejne pięć minut w swojej filmowej karierze. „Tamte dni, tamte noce” z budżetem 3,5 milionów dolarów zarobił ich w sumie ponad 45. Wzorowany na zmysłowej powieści Andre Acimana film opowiada o 17-letnim chłopcu spędzającym upojne wakacje gdzieś w północnych Włoszech. Kiedy do rezydencji jego rodziców wprowadza się tajemniczy student z Ameryki, między mężczyznami rodzi się pasjonująca miłość, która nie ma jednak zbyt wielkich szans na szczęśliwe zakończenie.

„Rocky” (1976)

Tego kultowego filmu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Historia Rocky’ego Balboa to klasyk, który wcale nie przesadził z budżetem włożonym w jego realizację. Należy on natomiast do jednych z najbardziej opłacalnych finansowo filmów w historii – produkcja „Rocky’ego” kosztowała 950 tysięcy dolarów, a dochód z biletów przyniósł… aż 225 milionów!

„Pulp Fiction” (1994)

Film, który zapewnił Quentinowi Tarantino nieprawdopodobną sławę, czyli „Pulp Fiction” dostał od krytyków prawdziwą lawinę nagród – Oscara za scenariusz oryginalny, Złotą Palmę w Cannes oraz 2 nagrody BAFTA. Mało spodziewanym faktem jest jednak budżet filmu, który wyniósł tylko 8 milionów, w porównaniu z jego zyskiem wartości ponad 200 milionów dolarów. W głównych rolach produkcji zobaczyć możemy m.in. Samuela L. Jacksona, Johna Travoltę oraz znaną z późniejszego „Kill Bill” Umę Thurman.

„American Psycho” (2000)

Kontrowersyjny film w reżyserii Mary Harron podzielił krytyków, lecz zaskarbił sobie moc sympatii ze strony widowni. W główną rolę psychopatycznego zabójcy wcielił się Christian Bale, choć do udziału w produkcji pierwotnie zaangażowany miał być Leonardo DiCaprio. Film powstał w oparciu o 8-milionowy budżet, a jego box office ostatecznie zebrał aż 34 miliony dolarów.

„Jak zostać królem” (2010)

Filmy i seriale opowiadające o brytyjskiej rodzinie królewskiej cieszą się na świecie ogromną popularnością. Wystarczy spojrzeć chociażby na niesłabnący sukces „The Crown” czy „Żelaznej Damy”. Podobnie wygląda sytuacja z filmem „Jak zostać królem”, który ukazał widzom sylwetkę króla Jerzego VI, powszechnie znanego ze swej wady wymowy. W główne role wcielili się Colin Firth, który za swój występ otrzymał Oscara, oraz Helena Bonham Carter. „Jak zostać królem” zrealizowano z budżetem wartym 15 milionów dolarów, a na świecie film zarobił ich ponad 414.

Polecamy również:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *